А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я
Тарас Шевченко і Біблія - сочинение



Мета: допомогти учням усвідомити духовну «присутність» Біблії в усій творчості поета; зрозуміти ідейно-художні особливості біблійних переспівів Шевченка, навчити визначати домінанти поетового почуття; удосконалювати навички виразного читання, розвивати вміння аналізувати поетичний твір, висловлювати власну думку про нього; виховувати усвідомлення Бога як високого духовного оплоту особистості.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюст-
рації до них, Біблія, аудіозаписи псалмів.
Теорія літератури: псалом, гімн, переспів, оригінал, біблійні мотиви.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Від перших досліджень творчості Шевченка й донині точиться суперечка про ставлення поета до Бога. У деяких віршах він сперечається з Богом, навіть заперечує його, в інших — широко користується біблійними образами та мотивами, творчо переосмислює, переспівує Книгу книг, а в багатьох дає зразки віри як джерела поетичного натхнення, як запоруки праведного життя на землі. Отже, про віру Шевченка, роль у його житті та творчості Біблії ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Заслуховування усних творів «Жінки в житті Шевченка».
2. Виразне читання напам'ять вірша «Доля».


IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
Тарас Шевченко виріс у патріархальній українській родині, де віра в Бога була неодмінною складовою життя. Потреба молитви стала такою ж необхідною, як повітря і їжа, а кріпаччина була перепоною навіть у цьому:
Там неволя,
Робота тяжкая, ніколи
І помолитись не дають.
Учився Тарас у школі за церковними книгами, добре знав Псалтир. У його «Щоденнику» є запис про те, що велике полегшення йому приносили сповідь та причастя.
Ось таблиця про християнські поняття та уявлення у творах Шевченка, яку М. Гнатипіак склав ще в 1936 році.
про Шевченка як про атеїста (того, хто не вірить у Бога)? У посланні «І мертвим, і живим...» сам поет іронічно заперечує безвір'я:
Якби ви вчились так, як треба,
То й мудрість би була своя.
А то залізете на небо:
«І ми не ми, і я не я,
І все те бачив, і все знаю,
Нема ні пекла, ані раю.
Нема й Бога, тільки я!»
Та куций німець узловатий...
Разом із тим у деяких творах Шевченка ми знайдемо нарікання на Господа, викликані соціальною несправедливістю, нестерпно тяжким становищем українського народу:
Чи Бог бачить із-за хмари Наші сльози, горе?
(Поема «Сон»)
А Бог куняє. Бо се було б диво, Щоб чути і бачить — і не покарать. Або вже аж надто довготерпеливий...
(Поема «Княжна»)
Біблія на це відповідає: Господь не може повсякчас карати й нищити злочинців, тому що разом із ними гинутимуть і невинні. І влучно порівнює кару Божу з рукою хлібороба, який, вириваючи бур'ян із лану, неодмінно вирве й кілька колосків.

Як же тоді розуміти рядки Шевченкового «Заповіту»?
Як понесе з України У синєє море Кров ворожу... отойді я І лани, і гори — Все покину, і полину До самого Бога Молитися... а до того Я не знаю Бога.
Відповідь можна знайти у його ж поезії «Сон» («Гори мої високії...»):

 
Я так її, я так люблю Мою Україну убогу, Що проклену святого Бога, За неї душу погублю. Отже, таке ставлення Шевченка, продиктоване гарячою любов'ю до своєї України, пригнобленого народу. Він, як і Мойсей, заради людей ризикує не лише життям, а й безсмертям душі. — Пригадайте епіграфи поем Шевченка «Сон» («У всякого своя доля...»), «Великий льох», «Кавказ», «І мертвим, і живим...». Зачитайте їх і зробіть висновок. (Шевченко широко використовує рядки з Біблії, ідеї, співзвучні з його власними.) 2. Завдання учням. У 1847 році Шевченко зробив переспіви біблійних текстів — цикл «Давидові псалми». Прочитайте за Біблією Псалом 1 і переспів Шевченка, порівняйте їх. (Можна також і 149-й.) Псалми — церковні пісні для богослужінь. Гімн — хвалебна пісня. Псалтир — збірник псалмів зі Старого Заповіту, «книга хвали». (Учні роблять запис до літературознавчих словничків.) Головний автор псалмів — ізраїльско-іудейський цар Давид (йому приписують авторство 73-х псалмів). 3. Прослуховування аудіозаписів псалмів. 4. Виразне читання вірша «Ісаія. Глава 35. (Подражаніє)». 5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного. 6. Евристична бесіда. — Якій темі присвячена ця поезія? (Темі щастя народу, який здобув волю.) — У чому виявляється національний колорит твору, тобто, що йдеться саме про український народ? (Згадка про гаї, озера, степи, сарни.) V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК Завдання учням. • Запишіть 7 висновків про те, що саме Т. Шевченко брав із Біблії для своїх творів. 1 Біблійні вислови, афоризми, цитати для епіграфів 2 Сюжети («Марія») 3 Символи (хреста, Голгофи та ін.) 4 Образи-персонажі (Іосиф, Іісус, Марія) 5 Жанри (псалми, послання, подражанія, переспіви) 6 Церковну лексику (старослов'янізми, біблеїзми) 7 Біблійні заповіді, ідеї VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Інтерактивна вправа «Мікрофон». • Продовжіть речення: «У поезії Шевченка біблійної тематики найбільше мене вразило...» «Шевченкове слово спонукає нас...» «Урок примусив мене замислитися...» VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Повторити весь матеріал про життєвий і творчий шлях Шевченка, підготуватися до презентації проекту «Вінок слави Кобзареві».





Ну а если Вы все-таки не нашли своё сочинение, воспользуйтесь поиском
В нашей базе свыше 20 тысяч сочинений

Сохранить сочинение:
Сочинение по вашей теме Тарас Шевченко і Біблія. Поищите еще с сайта похожие.

Сочинения > Шевченко > Тарас Шевченко і Біблія
Тарас Шевченко

Тарас   Шевченко


Сочинение на тему Тарас Шевченко і Біблія, Шевченко