Мета: підсумувати й узагальнити знання учнів про
життєвий і творчий шлях Шевченка, допомогти усвідомити світове значення його творчої діяльності; розвивати навички проектно-дослідницької роботи, комунікативність, творчі здібності, вміння самостійно працювати з книгою, іншими джерелами інформації; виховувати почуття гордості за геніїв нашої землі.
Обладнання: ілюстровані матеріали до життєвого й творчого
шляху письменника, елементи костюмів і декорацій, стіннівки, відеогазети, відеопрезентації, аудіозаписи, репродукції з картин Шевченка.
Теорія літератури: епос, лірика, драма, ліро-епічні жанри, художні образи, символи, афоризми.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості.»
II. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ «ВІНОК СЛАВИ КОБЗАРЮ»
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми завершуємо знайомство з творчим доробком, особистістю геніального українського поета, мислителя, основоположника нової української літератури та української мови Тараса Григоровича Шевченка.
Ви працювали в групах і зараз маєте змогу презентувати результати ваших досліджень.
2. Виступи учнів.
1) Світове значення творчості Т. Шевченка (презентує група лі
тературознавців) .
— Зачитування тез про світове значення творчості письменника (або презентація стіннівки).
— Зачитування висловлювань визначних діячів світової культури про Шевченка.
— Оголошення даних про кількість видань Шевченкових творів, переклади його книжок, віршів тощо.
(Зазначити, що «Кобзар» в Україні — другий за популярністю після Біблії; вірш «Заповіт» перекладений більш ніж 1400 мовами.)
Виразне читання напам'ять «Заповіту» російською, білоруською, англійською та іншими мовами.
(Див. Додаток 1 до уроку № 51.)
2) Шевченко — геніальний художник (презентує група мисте
цтвознавців чи екскурсоводів).
Заочна «екскурсія» в картинну галерею (або відеоподорож). (Див. Додаток 2 до уроку № 51.)
3) Шевченко — основоположник нової української мови (презен
тує група мовознавців).
Учні зазначають, що Шевченко вперше ввів в українську літературу суспільно-політичну лексику; видав своїм коштом дешевий «Буквар» для народу. Демонструється факсимільне видання, сторінки цього «Букваря», зміст. Школярі виразно читають вірша В. Самійленка «Українська мова».
(Див. Додаток 3 до уроку № 51.)
4) Шевченко — драматург (презентує група сценаристів, режи
серів, акторів, декораторів та костюмерів).
Учні показують інсценівку за п'єсою Т. Шевченка «Назар Стодоля».
5) Особистість Шевченка у його «Щоденнику» (презентує група
біографів).
Учні представляють цікаві факти з життя поета, про які не йшлося на уроках, не згадувалося в підручнику.
6) Поети — Кобзареві (презентує група читців).
Учні виразно читають, бажано напам'ять, вірші поетів, присвячені Кобзарю.
(За збіркою «Кобзарева зоря», а також вірші В. Симоненка, Б. Олійника, Є. Маланюка, Л. Костенко та ін. Див. Додаток 4 до уроку № 51.)
Можна, крім іншого, виконати пісні на слова Шевченка або прослухати їх у запису.
7) Ім'я Шевченка в нашому краї (презентує група краєзнавців). Учні представляють карту, відео-, фотоматеріали, короткі розповіді про об'єкти, названі іменем поета в селі, селищі, районі, місті чи області.
III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Рефлексія».
— Яке враження справила презентація, хто найкраще попрацював, яка група най дружніша, що вдалося, а що — не зовсім, хто відзначався індивідуально?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти твір-мініатюру «Заповіт (або «Маніфест») Шевченка нашим сучасникам».
Ну а если Вы все-таки не нашли своё сочинение, воспользуйтесь поискомВ нашей базе свыше 20 тысяч сочинений Сохранить сочинение:
Сочинение по вашей теме Світова велич українського поета Тараса Шевченка. Поищите еще с сайта похожие.
|